Kantonalni sud u Mostaru je uvažio žalbu Nezavisnog sindikata Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar, te ukinuo rješenje Općinskog suda u Mostaru o određivanju mjere osiguranja kojom je tom Sindikatu, kao reprezentativnom, zabranio štrajk, saznajemo iz izvora bliskih Sindikatu.
Kantonalni sud se u svom obrazloženju , prema našim saznanjima, pozvao na “proceduralne razloge”, te vratio tužbu Vlade HNK Općinskom sudu na ponovno odlučivanje.
To znači da je u procesno-pravnom smislu slučaj još uvijek “živ”, a obzirom da se radi o vrlo važnoj problematici, očekivati je da će Općinski sud po ubrzanoj proceduri ponovo donijeti presudu o zahtjevu Vlade o zabrani štrajka zdravstvenih radnika.
Podsjetimo, Vlada se danas oglasila ističući da nema namjeru komentarisati sudske odluke, ali i dalje smatra da štrajk zdravstvenih radnika nije opravdan, obzirom da su, prema njihovim tvrdnjama, ispunjeni svi uslovi iz ranije potpisanog kolektivnog ugovora.
(Mostarski.ba)





