Nacionalni park Sutjeska
Pazi ovaj podatak! Više od 66 odsto teritorije [NP Sutjerska] pokriveno je šumama, dok ostatak čine livade, pašnjaci i goleti. Park obuhvata široko planinsko područje, smješteno između Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a u njemu se nalazi i najviši vrh Bosne i Hercegovine, Maglić sa visinom od 2.386 metara.
Nacionalni park “Sutjeska” čuva najraznovrsniji kompleks ekosistema u BiH, a u srcu Parka smješten je i strogi prirodni rezervat Perućica (površine 1.434 ha), koji je ujedno najočuvanija i najveća prašuma u Evropi, u kojoj je od osnivanja Nacionalnog parka strogo zabranjena bilo kakva intervencija i uplitanje čovjeka.
Na Zelengori se nalazi osam glečerskih jezera, poznatih “gorskih očiju”, a tu su i impozantni kanjoni Sutjeske, Hrčavke, Jabučnice, bistrih planinskih rijeka koje su bogate potočnom pastrmkom.
Velika ljubav za Sutjesku. Više o samom parku, o svemu što se može raditi u njemu, opcijama za smještaj i savjetima za kretanje.Klikni da zapratiš moj YouTube kanal na kojem svake sedmice donosim novi video
Vodopadi Kravice
Mrtva trka bila je odlučiti koje vodopade da stavim na prvo mjesto ove liste. Iskren da ti budem, mislim da Kravice nisu ništa manje lijepe nego Štrbački buk. Drugačije su jednostavno. Još jedna oaza zelenila i nestvarne prirode koju naša zemlja ima.
Visoki do 30 i širine 150 metara, ovi vodopadi više čine da se osjećate negdje u džunglama Amazona nego u kršnoj Hercegovini. Super je što izlet na Kravicama može se upotpuniti obilaskom takođe prelijepog vodopada Koćuša koji se nalazi nešto uzvodnije.
I da!
Možda nisi znao ali čuveni domaći film, Orlovi rano lete, sniman je ovdje.
Divlji konji u Livnu
Jeste li znali da se u Livnu može vidjeti više od 600 divljih konja u prirodi? Da je ovo uz Mongoliju i Island, jedno od svega nekoliko mjesta na čitavoj našoj planeti, gdje možete vidjeti ovoliko konja u potpuno netaknutoj prirodi i družiti se sa njima?
Da biste doživjeli ovu turu, zapratite [ovu agenciju] koju vodi jedan zaista sjajan momak i entuzijasta i doživite jedno od najnevjerovatnijih iskustava svog života.
Mislim da nešto ovako zaista zaslužuje svu podršku i da može da bude jedna od najvećih atrakcija naše zemlje.
Pećina Vjetrenica
Nakon [Prometejeve pećine u Gruziji] najbolja pećina koju sam ikada vidio! Ako bi postojalo turističko blago naše zemlje, koje i dalje nije toliko komercijalizovano, bila bi to [Vjetrenica]. Pećina broj 1 u svijetu po biodiverzitetu!
Ovaj speleološki objekt sa čak četiri vodena toka, od 1952. godine predstavlja zaštićeni spomenik prirode, a čini ga više od desetak manjih periodičnih tokova s podzemnim jezerima, smješten je na području južno-dinarskog krša, 12km zračne udaljenosti do Jadranskog mora.
Ono što je zanimljivo je da je tokom čitave godine, temperatura u pećini oko 11 stepeni, a vjerovali i ili ne, u pećini može da se vidi čak 186 vrsta životinja!
Trebinje
Kada govorimo o tome šta vidjeti u Bosni i Hercegovini, moramo spomenuti Trebinje, jedan od najljepšhih gradova u Bosni i Hercegovni i pravi mali mediteranski grad, omeđen bedemima koji datiraju iz perioda vladavine Otomanske imperije. Šetajući centrom ovoga grada, prvo što će ti vjerovatno zapasti za oko su gorostasni platani.
Evo jedne preporuke.
Sjedi u hlad u neku od bašti, naruči kafu u uživaj. Odmaraj. Mozak na pašu. Kako prija ova tišina, zar ne?
U samom centru grada, u Dučićevoj ulici, može se vidjeti spomenik trebinjskog pjesnika i ambasadora [Jovana Dučića], kao i katolička katedrala iz XIX vijeka.
Moram još napomenuti da se na rijeci Trebišnjicim nekada najvećoj ponornici u Evropi, nalaze tri mosta, od kojih je Arslanagića/Perovića most kojeg je prema predanju sagradio Mehmed Paša Sokolović 1574. godine, svakako najznačajniji. Trebinje je poznato po svojim vinskim podrumima, a jedna od najpozatijih vinarija svakako je [Vukoje], koji spada među najhvaljenije proizvođače vina u čitavoj Bosni i Hercegovini.
Blagaj
Izvorište Bune je jedno od najvećih i zasigurno najljepših u Evropi. Voda izbija ispod 200 metara okomite litice, na čijem vrhu se nalazi ruševina starog grada Herceg – Stjepana, posljednjeg vladara Hercegovine, prije otomanske vlasti.
Vidjevši toliku količinu vode koja sama od sebe tvori rijeku, vjerovatno je i turski sultan bio impresioniran time, pa je naredio da se pored Vrela Bune sagradi predivna Derviška tekija, koja danas predstavlja najmističnije mjesto u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Mostar
Postoji li slika naše zemlje koju češće viđamo na turističkim prospektima BiH, od Starog mosta u Mostaru? Prvobitno građen između 1557 – 1566. godine, te kasnije ponovo obnovljen 2004. godine, ovaj most uvršten je na popis svjetske kulturne baštine UNESCO-a. Luk mosta dug je skoro 29, a visok 20, metara, a njegov profil je bio toliko tanak i visoko iznad vode da je mnogima bilo teško zamisliti da takva građevina se može napraviti od ogromnih kamenih blokova. Most je svijetle sjajne boje koja se mijenja tokom dana, zavisno od Sunca.
Ali nije Stari most jedino vrijedno pomena u Mostaru.
Biščevića i Kajtazova kuća, Karađoz-begova džamija, mostarska gimnazija, kao i katolička crkva i Franjevački samostan, samo su još neke od stvari zaista vrijedne pomena u najposjećenijem gradu naše zemlje.
Počitelj
Simpatičan gradić orijentalno – mediteranskog karaktera, poznat i pod imenom „Grad od kamena“ kako ga je nekada nazvao nobelovac Ivo Andrić, Počitelj je smješten u dolini Neretve, na svega 3 km od Čapljine.
Ono vjerovatno najbitnije što možeš vidjeti ovdje su Šišman – Ibrahim pašina džamija iz 15. vijeka, remek-djelo arhitekture osmanskog perioda, kao i čuvena Sahat kula iz 17. vijeka, koja je nekada služila kao skrovište stražarima koji su čuvali grad od neprijatelja.
Možda nisi znao, ali prema popisu iz 1991. godine, Počitelj je imao više od 600 stanovnika, dok je danas taj broj znatno manji, te ovdje zvanično boravi tek oko 13 porodica, koje čini uglavnom starija populacija.
Mogorjelo
U neposrednoj blizini Čapljine smješteno je Mogorjelo, nekadašnja rimska Villa rustica, čiji spomenik spada među najljepša zdanja kasne antičke arhitekture u našoj zemlji.
Treba samo reći da predmeti nađeni u Mogorjelu potiču iz IV. vijeka, da bi se shvatio značaj ovog lokaliteta. U okviru vile, iza velikih zidina s isturenim tornjevima nalazili su se i ostaci dijelova stare vile iz 1. vijeka koja je uništena u požaru.
Hutovo blato
Park prirode Hutovo blato nalazi se na jugu Hercegovine, sa lijeve strane Neretve, na pola puta između Jadranskog mora i Mostara. Hutovo blato poznato je prije svega kao jedinstvena submediteranska močvara u Evropi, poznatija kao zelena oaza sa obiljem vode u kojima je uslove za život našao veliki broj biljnih i životinjskih vrsta.
Kada se govori o biljnom svijetu, konkretno o vodenim površinama, treba spomenuti kako su vodene površine najvećim dijelom pokrivene lokvanjem. Tu su još i mrijesnjak i žabnjak, trska, rogoz, šaš i sita. Ovakav bogat biljni svijet pogoduje razvoju životinja. Potrebno je izdvojiti ptice, od kojih se u parku nalaze čak 163 vrste, a sam park se nalazi na jednom od četiri puta migracija ptica iz Sjeverne i Srednje Evrope prema Aziji i Africi.
Stari grad Stolac
Za one koji ne znaju mnogo o tome šta Stolac može da ponudi, možda je najbolje reći da je ovo istorijski grad, prepun interesantne arhitekture, koji je od 2003. godine čini jedan od nacionalnih spomenih naše zemlje. U gradu se nalazi i pećina Badanj u kojoj su pronađeni neki od najstarijih nalaza ljudske istorije u BiH, kompleks Begovina, inat ćuprija, te značajan broj vjerskih objekata.
Iako se iz nekog razloga kod nas ne priča mnogo o tome, prirodno i istorijsko područje Stolac, trenutno je tentativnoj listi za prijeme u UNESCO-vu Listu svjetske baštine, a zidine helenističkog grada Daorsona nadomak Stoca, mogle bi jednog dana da dobiju status kandidata za UNESCO kulturni spomenik.
Trenutno se iz [BiH na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine ] most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i područje Starog mosta starog grada Mostara.
Lukomir
Jesi li znao da je selo Lukomir, koje leži na 1.495 metara nadmorske visine. najviše naseljeno mjesto u Bosni i Hercegovini? Ovo je isto tako i jedino naselje u našoj zemlji koje se nalazi na visini iznad 1.300 metara nalazi.
U samom selu, nalazi se nekoliko zanimljivih stećaka, za koje je utvrđeno da potiču iz 14. i 15. vijeka, te se vjeruje se da je selo bilo naseljeno i prije više stotina godina.
Ovo selo proglašeno je i za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Prenj planina
Prenj, koji mnogi nazivaju i bosanskim Himlajima, najljepša je, najatraktivnija ali vjerovatno i najsurovija planina u Bosni i Hercegovini. Smještena je u srcu dinarskih planina, u sjevernom dijelu Hercegovine. Planinu okružuju prirodna i vještačka jezera: Boračko, Jablaničko, Grabovičko, Salakovac, kao i rijeke Neretva, Ljuta, Neretvica, Bijela i Drežanka. U podnožju planine se nalaze tri grada: Konjic, Jablanica i Mostar.
Po svojoj visini, Prenj spada i među više planine u zemlji, a njegov najviši vrh Zelena glava visok je čak 2155 metara. Na planini se nalazi još nekoliko vrhova visine preko 2000 metara, poznatih po svojim nevjerovatnim krajolicima, vijugavim zubčastim grebenima, kotlastim cirkovima širokog dna i strmih strana, ali i pogledima od kojih zastaje dah. Prenj sa razlogom slovi za jednu od težih planina u zemlji što zbog svog terena, ali i zbog jako malo izvora vode koji mogu na njemu da se nađu.
Bilo kako bilo, njegovi vrhovi privlačni su planinarima koji vole pejzaže išarane bijelim snijegom i zelenilom klekovine. Zanimljivo je spomenuti i da je za vrijeme ledenog doba Prenj bio pod ledom iznad 1500 metara visine. Danas on ponosno stoji ispred svakog putnika i pruža mu doživljaj koji će pamtiti čitav život.
Radimlja stećci
Možda niste znali, ali uz Stari most u Mostaru i most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, stećci, tj srednjovijekovni nadgrobni spomenici, jedan su od tri stvari iz Bosne i Hercegovine koje se nalaze na UNESCO-voj listi kulturne baštine, a nigdje oni nisu tako očuvani, kao u selu Paprati, nadomak grad Stoca, gdje se nalazi bez dileme najpoznatija nekropola stećaka u Hercegovini – Radimlja.
Kompleks nekropole Radimlja, sastoji se od 133 stećka, od kojih je 63 ukrašeno. Motivi koji se danas mogu pronaći na stećcima, variraju i prezežno su to krstovi raznih oblika, figure životinja i čovjeka, kao i određeni motivi iz lova. Ipak, vjerovatno najpoznatiji stećak i zaštitni znak ove nekropole je muška figura sa uzdignutom rukom i velikom šakom i prstima, koja kao da govori putniku da će u ovom tvrdom i kršnom hercegovačkom kraju naići na gostoljubive i prijateljski raspoložene ljude.
glasstoca.ba