Ima li iko na dunjaluku da nije zaslužio odmor? Bezbeli da nejma, a i da ima, zauhar bi mu bilo neđe otić, makar heftu u druge zidove, jal druge šare na ćilimu gledat, a kamo li u drugo nebo, druge ljude i drugačije adete. O moru da ti i ne govorim. Kako god okreneš i kud god kreneš skontaš da je u nas najljepše, pa se sjetiš svih onih putovanja i sve one ljepote. Aman Jarabi što je ova naša Bosna plaha, ne mereš je se nagledat. More bit je za to ovaj naš narod ‘vaki izhavješćen od ove ljepote oko njega, pa ne mere doć ni do daha, kamoli do avaza od ove meraje, ćeifa i meraka. Samo blehne, zna šta se u njem dešava, a kamo li oko njega. Gleda ove kuće, sve jedna drugoj guzice okrenule, i konta: kakve kuće takav i narod, svak svakom kontru udara i prkosi. More bit da bi se bolje pazili da smo na kakvom propuhu il’ u kakoj pustinji neg u ovom džennetu na dunjaluku? Stvorio Gospodar ovu ljepotu dženetsku, a nama dodijalo pa nas šejtan, nalet ga bilo, lahko nagovorio da gradimo džehenemska vrata, a red se pred njima ufatio ko nikad do sad.
Uzeir Hadžibeg





