ZAŠTO SE KAŽE “Lije kao iz kabla”?!
Lije kao iz kabla jeste idiom koji se upotrebljava kada su obilne padavine, odnosno kada kiša mnogo pada.
Izraz je nastao od riječi kabao. Naime, kabao je drveni ili limeni sud namijenjen za izvlačenje vode iz bunara, za nošenje vode i sl.

ZAŠTO SE KAŽE „Mlatiti praznu slamu“?
Kad neko radi beskoristan posao za njega se kaže da mlati praznu slamu. Naime, nekada se zrno od stabljike žitarice odvajalo mlaćenjem, odnosno udaranjem požnjevenog žita jednostavnom alatkom, koja se zvala mlatilo ili mlatač. Taj posao je imao svoju svrhu jer se na taj način dobijalo čisto zrno, ali mlatiti po praznom, već ovršenom snoplju, od kojeg je ostala samo slama bez zrnevlja, nema nikakav smisao.
To je uzaludan posao, bez svrhe, i po tome je onda i nastao ovaj izraz, koji znači baviti se nečim beskorisnim, uzalud se truditi, raditi jalov posao, a onda i govoriti uprazno, bez smisla i svrhe, pričati koješta.

ZAŠTO SE KAŽE: Donijela te roda?!
Sigurno ste čuli za izraz da je nekoga „donijela roda“. Vjerovatno ste se zapitali zašto baš roda, zašto ne neka druga ptica?
U srednjem vijeku su parovima koji su imali problema sa dobijanjem potomstva, savjetovali da piju čaj od ljekovite biljke, „Geranium robertianum“ koja se na germanskom zove „Storchschnabel“. Bukvalan prijevod na naš jezik je „rodin kljun“.

glasstoca.ba





